Page 1 of 2
How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 2:11 pm
by Loafing Smurf
Together a bat and ball cost $1.10.
The bat cost a dollar more than the ball.
How much does the ball cost?
Re: How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 2:17 pm
by WebbPA
The obvious answer is $0.10, but since I expect a trick question, $0.05.
Re: How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 2:32 pm
by Loafing Smurf
lol...well done
Re: How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 5:22 pm
by Saitek
I thought the answer was $0.10, but before I looked I said to myself it wouldn't be because it is too simple. I couldn't think of anything else though - how did you come up with $0.05?

Re: How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 5:36 pm
by RichieB16
It price of the ball can't be $0.10 because together the two items cost $1.10 and the bat costs 1 dollar more than the ball-if the ball was $0.10 then the bat would be $1.10 by itself-so the total would be $1.20.
If the ball only costs $0.05, the bat (which costs $1.00 more) would then cost $1.05. So, $1.05 + $0.05 = $1.10.
Re: How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 6:01 pm
by jordonj
Where are
you buying your sports equipment?!

Re: How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 6:08 pm
by Paz
I get it, at first I thought there was a 5% tax on the dollar.
Re: How does it cost?

Posted:
Sat Jan 08, 2005 6:35 pm
by Loafing Smurf
There are two unknowns, so I'll use two equations.
1) bat + ball = $1.10
2) bat = $1.00 + ball
now substitute equation one into equation two
($1.00 + ball) + ball = $1.10
$1.00 + ball + ball = $1.10 (brackets removed)
$1.00 + 2ball = $1.10 (simplified)
2ball = $1.10 - $1.00 (simplified)
2ball = $0.10 (simplified)
ball = $0.05 (simplified)
Re: How does it cost?

Posted:
Sun Jan 09, 2005 12:48 am
by Jared
Hehehe.. He said.....
2ball = $0.10 (simplified)
Sorry it's getting late tonight and I'm off to bed here in a minute..
Re: How does it cost?

Posted:
Sun Jan 09, 2005 6:07 am
by Fozzer
...I reckon it's a load of ba**s,
....(including a bat...)....

...

...!
Tee-Hee...

...!
Paul.
P.S....I'm still confused...

...

...

...!
Re: How does it cost?

Posted:
Sun Jan 09, 2005 6:24 am
by ATI_7500
...I reckon it's a load of ba**s,
....(including a bat...)....

...

...!
Hell, the first good laugh of the day....thanks,chap!

Re: How does it cost?

Posted:
Sun Jan 09, 2005 6:42 am
by Fozzer
Hell, the first good laugh of the day....thanks,chap!

Hi ATI...!
My mirth starts early in the morning, and increases in intensity as the day progresses...

...LOL...!
Cheers ATI...

...!
Paul.
Roast chicken*, with everything, for dins at mid-day...

...

...!
*including sage and onion ba**s at $0.05 each...!
LOL...

...!
Re: How does it cost?

Posted:
Sun Jan 09, 2005 8:31 am
by Hagar
All these complicated equations confuse me.

Surely it's a case of simple mathematics & reading the question properly.
The bat cost a dollar more than the ball.
Note that it doesn't say the bat is 10 times more than the ball. It's one dollar more than the ball. I'll go along with Richie on this one. The bat at $1.05 is exactly 1 dollar more than the ball at $0.05. $1.05 + $0.05 = $1.10.

Re: How does it cost?

Posted:
Wed Jan 12, 2005 10:21 am
by jordonj
What's wrong with balls...?

Oh yeah...it's a swear word across the pond...

Re: How does it cost?

Posted:
Wed Jan 12, 2005 11:49 pm
by Loafing Smurf
Hehehe.. He said.....
Sorry it's getting late tonight and I'm off to bed here in a minute..
LOL..I did say that.